Juharos Réka vagyok, 1983-ban születtem, és szüleim elmondása szerint mióta megtanultam beszélni, kutyáért könyörögtem. Álmom 11 éves koromban vált valóra, mikor megkaptam első kutyámat Lujzát, a dalmatát.
Lujza 7 évig volt családunk tagja, de egy nyáron egy „kedves” ember úgy gondolta jó móka lesz mérgezett falatkákkal körbeszórni a környéket. Sajnos Lujza kutyánk is áldozatul esett a „tréfának”.
Nem sokáig bírtam kutya nélkül, hamarosan egy kis labradorral, Mollyval bővült a család. Vele kezdtem el 2000-ben komolyabban a kutyakiképzés alapjait tanulni, Csikai Gyula szárnyai alatt. 2002-ben Smokyval a keverékkel gyarapodtunk. Szegény pöttöm kölyökkutyus sírva szaladgált az utcán a viharban, megesett rajta a szívem. Akkoriban Kecskeméten még nem volt menhely, csak gyepmesteri telep, ahova nem szerettem volna beadni, eredeti gazdája nem kereste, így befogadtuk. Később nagynénémmel megalapítottuk a Kutyával egy Mosolyért Alapítványt, kutyás terápiával és terápiás kutyák képzésével foglalkozunk, 2012-ben habilitációs kutyakiképzői képesítést is szereztem.
2011-ben találkoztam a mudi fajtával, mivel ekkor már saját kutyáim nyugdíjas korúak voltak, egy új kiskutyával bővült a család Zalai-Kócos Drága „Luca” személyében. Eredetileg terápiás kutyát szerettem volna nevelni belőle, de a fajtaválasztás erre a munkára nem igazán volt optimális a mudi alapvető bizalmatlansága miatt, ami lássuk be a régi betyár világban elvárás is volt a kutyától.
Ennek ellenére beleszerettem a fajtába, a labrador után óriási felüdülés volt, hogy végre a kutyám rám figyel, akar tanulni és nem az a legfontosabb számára, hogy milyen szagok vannak a földön.
Tenyésztői „karrieremet” a mudi fajtával kezdtem, Sárfehér Kennel név alatt 2016-ban született meg az első almunk és utána következett még három.
Közben a terápiás kutyás álmomat sem adtam fel, így találkoztam az angol cocker spániel fajtával és érkezett a családunkba Daisy Duke From North Land Of Hungary, hívónevén Lotti. Ő lett a (from) Island of Silence Kennel alapító szukája, 2021-ben született meg az első angol cocker spániel almunk.
Lottit már kölyökkorától kezdtem képezni, és kellemes meglepetés volt, hogy mennyire tanulékony és figyelmes fajta. Kellemes meglepetéskén ért az is hogy vadászkutya ellenére mennyire gazdacentrikus és kevésbé vonják el a figyelmét a szagok.
Már Mollyval és Smokyval is próbáltam az agility sportot, de igazán nem sikerült előre haladni a képzésükben, főleg a gazdacentrikusságuk hiánya miatt. Lucával a mudival új lendületet vett ez irányú érdeklődésem és nagyon szépen is haladtunk, nagyon gyorsan tanult. Az időzítés azonban nem sikerült optimálisra, ugyanis ekkor érkezett el életembe a családalapítás ideje is, így a sportolás sajnos egy nagyon hosszú időre megszakadt. Harmadik gyermekem megszületése után kezdtünk újra kacsintgatni a kutyás sportok felé előbb a mudikkal, majd később spánielekkel is. Azonban ezen a vonalon nincsenek nagy volumenű terveim, nem törünk dobogóra (persze még az is előfordulhat 🙂). Nekem a sport nem a szigorúan vett sikerről szól, hanem egyrészt arról, hogy jól érezzük magunkat, a kutyáimnak biztosítsam a mentális terhelést is, ami szükséges az ő mentális egészségük megőrzéséhez is, és ahhoz is, hogy lássam a valódi személyiségüket, tanulékonyságukat.
Kennelünk tenyésztési célja nem elsősorban a küllemtenyésztés, nem lehet minket megtalálni hétvégente a kiállítási ringek mellett, mert sajnos a kiállítás már nem arról szól mint réges régen. Hitvallásunk, hogy elsődleges szempont a kutya temperamentuma és itt Dr. Jakkel Tamást idézném „Nagyon fontos, hogy jól szocializálható legyen egy kutya! Bármilyen szép egy kutya, ha azt nem lehet és az utódait sem lehet beilleszteni egy normális szociális környezetbe, egy családba, akkor amit létrehoztunk az szép, de nem kellően értékes!„
Mit tud nyújtani a kennelünk?
A kölyöknevelés során nagy hangsúlyt fektetek a szocializációra, lehetőséget teremteni, hogy megismerjük a kiskutyát és végül minél kiegyensúlyozottabb kiskutyát adjunk át a megfelelő gazdának.
Carmen teszt: az amerikai hadsereg által kifejlesztett újszülött kölykök idegrendszeri stimulációja, melynek hatására stabilabb idegrendszerű, egészségesebb felnőttek válhatnak belőlük
Hangokhoz szoktatás: a későbbi szocializációt segíti elő, hogy már a nyugodt kis vackukban, a fülük nyílásakor sokféle erős hanggal ismerkednek meg, nem éri váratlanul őket a külvilág zaja
Játékra tanítás: minden képzés, kutyás sport alapja a megfelelő motiváció, amit nagyban segít, ha a kiskutya apportos, tud és szeret játékokkal játszani
Kölyöktesztek a kiskutyák jobb megismeréséhez és ezzel megfelelő kutya-gazda páros megtalálása
Ezután a gazdi feladata folytatni, amit elkezdtem, minden fajta kiskutya esetében különösen fontos, hogy a szocializáció itt ne érjen véget. A zárt kertben felnövő kutya jó eséllyel nehezebben veszi majd a külvilág újdonságait, ezért energiát kell fektetni a sétába akkor is, ha kertes házban lakunk, kutyaoviba, kutyaiskolába járni, hogy megtanulhassa a fajtársak közötti helyes kommunikációt. Kutyakiképzőként igyekszem segíteni a nálam született kutyák gazdáit, bármikor bátran fordulhatnak hozzám nevelési kérdésekkel.
A kiskutyák kiválasztása körülbelül 5-6 hetes kor körül vagy később történik, tehát nem tudunk kiskutyát odaígérni pár napos korban. A cél, hogy megtaláljuk a gazda számára legmegfelelőbb kiskutyát és a kölyöknek is a megfelelő gazdát. A kutya jelleme, temperamentuma, energiaszintje még a kölyöktesztek ellenére sem feltétlenül derül ki biztosan ilyen korán. Azt azonban minden gazdinak el kell döntenie kiskutya vásárlás előtt, hogy milyen típusú életet szeretne és tud nyújtani neki. Amit VALÓBAN meg is tud valósítani. Ha sportolni szeretne a kutyával és kiválasztunk neki egy nagy energiaszintű kutyát, aki sikeres sportkutya lehet, akkor valóban nyújtsa is neki azt a mennyiségű foglalkozást, amit elképzelt és amire a kiskutya ki lett választva, különben mindketten csalódottak lesznek. Ha nem vagyunk biztosak benne, hogy a munka, család és egyéb elfoglaltság mellett meg tudjuk valósítani a sportolással kapcsolatos álmainkat, inkább egy kisebb energiaszintű kiskutyát válasszunk, aki lehet, hogy nem lesz a leggyorsabb kutya, de jobban elviseli, ha kevesebb időnk jut a mozgatására.
Amennyire a családom mellett időm engedi, igyekszem minél több kutyás elfoglaltságot kipróbálni magam is, folyamatosan fejlődni, hogy minél több területen tudjak a tapasztalataimmal, tudásommal a gazdiknak segíteni. Odafigyelünk a kiskutyák megfelelő és minőségi táplálására, a megfelelő egészségügyi ellátásukra, féreghajtásukra, parazitamentesítésükre, oltásaik meglétére, változatos környezetük kialakítására, hogy testileg és mentálisan is optimálisan tudjanak fejlődni.
Tenyészkutyáinkat folyamatosan szűrjük minél több betegségre amire lehet, próbáljuk követni a legújabb technikai lehetőségeket. Ennek ellenére, mivel élőlényről beszélünk, nem lehet minden kockázatot teljes mértékben kiküszöbölni, ezért kutyáinkra egészségi garanciát vállalunk, szerződéssel kerülnek új gazdához.
Kennelünk semmilyen körülmények között nem ad kutyát törzskönyv és azonosító chip nélkül. Sokszor kapom ezt a kérdést, hogy nem adom-e el papír nélkül, nem fogják kiállításra vinni, tenyészteni. Nem. Egyrészt a törzskönyv pár ezer forintos tétel, a kutya ára nem a törzskönyvet tartalmazza, hanem a fent említett hátteret, ami sok munkával és költséggel jár, de ez biztosítja, hogy valóban körültekintően felnevelt kölyköt vegyünk magunkhoz legalább 12-15 évre.
Családi kutyának, gyereknek, ünnepekre? Kölykeink jó családi kutyává válásáról 3 kisgyermekem gondoskodik, így merem őket ajánlani akár kisgyermekes családokba is. Ebben az esetben természetesen a szülőnek kell gondoskodnia az állat ellátásáról, tanításáról és a gyermek irányításáról, hogy megfelelően bánjon az állattal, felelős állattartás megtanításáról. Ez vonatkozik nagyobb gyermekekre is! Abban az esetben vásároljanak a gyermeknek kutyát, ha Önök mint szülők tudják vállalni a teljes körű ellátását akkor is, ha a gyermek kezdeti lelkesedése alábbhagy, ha tovább tanul, elköltözik. Sok tenyésztő nem ad el ünnepek előtt kutyát. Nem feltétlenül zárkózom el ez elől a lehetőség elől, hisz egy beteljesült álom nagy örömet tud okozni… de minden esetben beszéljük meg az ajándékozottal, hogy szeretné-e, tudja-e vállalni egy állat gondozását akár 15 éven át? Minden esetben felelősen döntsünk, hisz egy kutya nem játék, akit kölcsönözni lehet pár hétre, aztán visszavinni!
Ha úgy érzi szeretne tőlünk kiskutyát fogadni a családjába, vagy bármilyen kérdés felmerül, esetleg szeretne megismerkedni a kutyáinkkal, kennelünkkel, keressen elérhetőségeim bármelyikén.
Juharos Réka
Hungary, Kecskemét
+36 70 251 7022
info@islandofsilence.hu